top of page

Výroba elektřiny v rukou státu? Muselo by se sáhnout do ČEZu, míní analytici

Aktualizováno: 25. 2. 2023

Vykoupení podílu minoritních akcionářů nebo rozdělení ČEZu. To jsou podle analytiků možné varianty toho, jak by mohla vláda naplnit svůj plán v podobě získání státní kontroly nad celou sítí klíčových elektráren a výrobou vlastní elektřiny. O tomto záměru informoval ve středu ve svém projevu k občanům premiér Petr Fiala (ODS).

Problémy u fotovoltaiky


Fiala ve svém středečním projevu zmínil také další cíl v rámci dosažení energetické soběstačnosti, a sice masivní podporu fotovoltaiky a tepelných čerpadel. Třeba právě u těch je ale potřeba podobu státní podpory vyjasnit, upozornil pro Novinky ředitel společnosti Zero living Luděk Lošťák.


„Doposud nevíme, zda se jedná o dotační podporu, jakou formou a za jakých podmínek. Nejde zdaleka jen o rodinné domy, ale například i bytové domy s plynovou kotelnou. Pro ně by letošní zima mohla být kvůli extrémnímu zvýšení cen kritická,“ řekl.

Lošťák také poukázal na to, že se napříč odborníky musí začít řešit technická proveditelnost celé koncepce fotovoltaik a tepelných čerpadel. „Jak se ukazuje i při instalaci fotovoltaiky, již nyní čelíme mnoha překážkám k rychlé instalaci, a pokud chce vláda celý proces ještě urychlit, je komplexní změna naprosto nezbytná,“ dodal.


Celý článek k dispozici zde...

Comments


bottom of page