top of page

Nahradit všechny staré kotle na tuhá paliva se nepodaří ani do roku 2024, říkají dodavatelé

Aktualizováno: 25. 2. 2023

Oddálení termínu zákazu používání neekologických kotlů na tuhá paliva je podle výrobců a prodejců otopné techniky jen odkladem problému. Nevyhovující kotle na vytápění má v České republice čtvrt milionu domácností a aktuální prodeje naznačují, že výměna se do září 2024 dotkne jen části z nich. Výrobci sice plánují posílení provozů, ale v současné době je trápí nedostatek čipů, dalších komponentů a materiálu. Dodací lhůty nových tepelných čerpadel i moderních kotlů se tak prodlužují.
 

„Odklad termínu neznamená, že by se aktuálně stále velké množství nevyhovujících kotlů do září 2024 opravdu stihlo vyměnit. A zatímco ministerstvo životního prostředí zmiňuje, že se problém týká více než 150 tisíc domácností, je jich ale ještě o sto tisíc víc,“ řekl Roman Švantner, manažer společnosti Enbra, která se zabývá prodejem topné techniky.


„V posledních letech se v Česku prodává mezi 15 a 20 tisíci moderních kotlů ročně. Potřebujeme jich ale vyměnit 250 tisíc,“ řekl Švantner a jeho slova potvrzují i další dodavatelé a výrobci, kterým se komplikují dodávky a mnohdy zdvojnásobují dodací lhůty.


Dvouletý odklad zákazu provozu nevyhovujících zařízení zdůvodnila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková snahou o ulehčení domácnostem zatíženým inflací, růstem cen energií či úvahami o odklonu od plynu.


Celý článek k dispozici zde...

תגובות


bottom of page